Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność – którą formę wybrać?

Chcesz rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, ale nie wiesz, którą formę najlepiej wybrać? Zarówno jednoosobowy biznes, jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mają swoje zalety. Decyzja o wyborze jednej z form powinna być dokonana z uwzględnieniem Twojej indywidualnej sytuacji i celów. Sprawdź, co lepiej wybrać – spółkę zoo czy jednoosobową działalność? 

baner spółka zoo czy jdg

Spółka czy jednoosobowa działalność – koszty założenia 

Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej będzie z pewnością koszt związany z rozpoczęciem biznesu. 

Jednoosobową firmę możesz założyć bezpłatnie. Wystarczy, że złożysz wniosek o wpis do CEIDG, a także zgłosisz ją do ZUS i opcjonalnie do urzędu skarbowego jako podatnika VAT. Rejestrację możesz przeprowadzić w formie tradycyjnej i zdalnej. Nie ma tu minimalnego kapitału założycielskiego. 

Szukasz Kancelarii Rachunkowej do prowadzenia księgowości Twojej firmy?

Większe koszty czekają Cię, jeśli zdecydujesz się założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Koszt wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego to 250 złotych w przypadku formy online i 500 złotych w pozostałych przypadkach. Do tego trzeba doliczyć opłatę za wpis do Monitora Sądowego i Gospodarczego. Minimalny kapitał zakładowy w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to 5000 złotych. 

Spółka z oo czy jednoosobowa działalność – odpowiedzialność 

Wyższe koszty założenia spółki z o.o. równoważą regulacje dotyczące odpowiedzialności. 

Warto pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca jest w pełni odpowiedzialny za swoje zobowiązania finansowe. Jego majątek jest jednocześnie majątkiem jednoosobowego przedsiębiorstwa. Z tego powodu z jednej strony może nim dysponować bez przeszkód, ale z drugiej odpowiada za zobowiązania firmy również bezpośrednio ze swojego majątku. 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardzo korzystna pod względem odpowiedzialności wspólników. Taki podmiot ma swój majątek, który nie jest związany z majątkiem osobistym założycieli. Dzięki temu wspólnicy nie są bezpośrednio odpowiedzialni za ryzyko biznesowe i zobowiązania finansowe spółki. To szczególnie istotna kwestia dla przedsiębiorstw, które mają wysokie obroty i w przypadku których ewentualne niepowodzenia byłyby bardzo kosztowne. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka – sprawy księgowe 

Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku lepsza będzie spółka z oo czy działalność gospodarcza indywidualna? Zwróć uwagę również na kwestie księgowe. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza nie wiąże się z obowiązkiem prowadzenia pełnej księgowości. W ten sposób unikniesz też formalności związanych z księgami handlowymi. Wybierając jednoosobowe przedsiębiorstwo, zyskujesz prawo do prowadzenia uproszczonej księgowości i nie musisz zapisywać każdej operacji dokonywanej na koncie. W tym przypadku możesz korzystać z niższych składek ZUS na początku prowadzenia działalności, ale nie unikniesz tego ciężaru całkowicie. 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga prowadzenia pełnej księgowości. Każda operacja musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w rejestrach. Nie możesz więc przelewać dowolnie środków między kontami bez ich zaksięgowania. Z drugiej strony w spółce z o.o. nie ma obowiązku opłacania składek ZUS (jeśli masz nie więcej niż 90 procent udziałów), więc w wielu przypadkach będzie to bardziej opłacalne finansowo rozwiązanie. 

Czy prezes spółki może prowadzić działalność gospodarczą? Wiele osób pełniących funkcje w zarządach spółek prowadzi własną działalność gospodarczą. Często zdarza się, że to właśnie w tej formie dana osoba świadczy usługi na rzecz spółki. 

Spółka czy jednoosobowa działalność? 

Spółka czy działalność? Przed tym dylematem stoi wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Decyzję zawsze warto podjąć po przeanalizowaniu swoich planów i priorytetów. 

Mimo że jednoosobowa działalność gospodarcza jest tańsza w zakresie założenia, to trzeba pamiętać, że w tym przypadku przedsiębiorca odpowiada bez ograniczenia za zobowiązania swojego biznesu. Zwłaszcza jeśli chodzi o większe podmioty, spółka zoo może się więc okazać lepszym wyborem. 

Call Now Button