Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Prowadzenie działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej to dla wielu Polaków szansa na rozkręcenie własnego biznesu. Założenie JDG nie jest obecnie skomplikowane i może być przeprowadzone bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku. 

baner

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? 

Każda osoba pełnoletnia mająca pełną zdolność do czynności prawnych – nawet jeśli nie jest obywatelem lub obywatelką Polski – może prowadzić działalność gospodarczą na terenie naszego kraju. W tym celu konieczne jest dokonanie rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), czyli w rejestrze, który obejmuje przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Znajdziesz w nim również przedsiębiorców, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

Aby założyć działalność gospodarczą, musisz wybrać nazwę swojego przedsiębiorstwa. Do imienia i nazwiska możesz dodać dodatkowe elementy, które wskazują na rodzaj Twojej działalności. Dodatkowo zdecyduj, jaki będzie adres prowadzenia przedsiębiorstwa. Możesz wybrać jedno albo kilka miejsc. Musisz mieć do nich tytuł prawny. 

Podczas zakładania działalności gospodarczej bardzo ważną kwestią jest również wybór kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Kod główny powinien najlepiej odpowiadać planowanej działalności przedsiębiorstwa. Możesz dobrać do niego dowolną liczbę kodów dodatkowych. 

Zweryfikuj, czy wybrany przedmiot działalności nie wymaga uzyskania pozwolenia. Większość biznesów można prowadzić swobodnie i bez dodatkowych zgód. Jeśli jednak dana branża wymaga uzyskania licencji, koncesji, zezwolenia czy wpisu do rejestru działalności regulowanej, musisz się o nie postarać. 

baner

Jak założyć działalność gospodarczą przez internet? 

Własną działalność gospodarczą możesz założyć przez internet. Wystarczy, że odwiedzisz stronę biznes.gov.pl i skorzystasz z elektronicznego kreatora wniosku. Narzędzie przeprowadzi Cię przez cały proces. W kreatorze podaj niezbędne dane i zaznacz opcje, które Cię dotyczą. System sam przygotuje właściwy wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców, a nawet zgłoszenie do ZUS, KRUS, urzędu skarbowego i GUS. 

Posiadacze konta na biznes.gov.pl mają również szereg możliwości działania online już po założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Na stronie możesz zmienić dane we wpisie do CEIDG, zakończyć działalność gospodarczą, a także ją zawiesić bądź wznowić. 

O czym jeszcze pamiętać, zakładając działalność gospodarczą? 

Wiesz już, jak założyć własną działalność gospodarczą. W toku procesu nie możesz zapomnieć o tak ważnej kwestii, jak wybór formy opodatkowania dochodów z działalności. W tym zakresie przydatna może okazać się pomoc specjalistów. 

Jako osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą podlegasz opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Do wyboru masz trzy możliwości rozliczenia:

  • według skali podatkowej (na zasadach ogólnych) – stawki 12 i 32%; 
  • według stawki liniowej – stawka 19%; 
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Jeśli nie dokonasz samodzielnego wyboru formy opodatkowania, zostaniesz opodatkowany na zasadach ogólnych. W skali podatkowej przedmiotem opodatkowania jest dochód. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych obejmuje z kolei opodatkowanie przychodu. W tym przypadku przedstawiciele niektórych branż mają szansę na niższe stawki podatku. Pamiętaj jedynie, że z tej formy mogą skorzystać jedynie określone działalności. 

Zakładając działalność gospodarczą, sprawdź również, czy musisz płacić VAT. Podatek jest należny niezależnie od podatku dochodowego PIT oraz wybranej formy opodatkowania. Rejestracji nie podlega sprzedaż poniżej limitu 200 tys. zł rocznie oraz obejmująca wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT. 

Rejestracji jako płatnik podatku VAT dokonuje się na formularzu VAT-R najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży lub świadczenia usług objętych podatkiem VAT. 

Call Now Button